Kratka napomena prije nego krenemo:
Nagrađivanje djeteta kod prijelaza s pelene na wc je nešto o čemu još uvijek ne postoji konsenzus među stručnjacima, a rezultati istraživanja nisu ujednačeni. Na svakom je roditelju stoga, da nakon što istraži različite metode, odabere one za koje smatra da najbolje odgovaraju obiteljskoj dinamici, organizacijskim mogućnostima, temperamentu i osobinama djeteta, odgojnim načelima i sl. Ovakav vid poticanja korištenja wc-a samo je jedna u nizu metoda koje se mogu koristiti i ovdje ćemo je ukratko opisati.

Wc tablica

Jedna od uvriježenih metoda koje se koriste u prijelazu s pelene na wc je tablica uspješnih odlazaka na wc ili skraćeno wc tablica. Ova metoda funkcionira na način da pri svakom uspješnom odlasku na wc dijete u tablicu lijepi naljepnicu ili crta znak, a nakon što sakupi određeni broj naljepnica slijedi pozitivna posljedica ili potkrepljenje.

Wc tablica kod djece može djelovati motivirajuće i pomoći im da vizualno prate svoje uspjehe. Za roditelja također može biti koristan alat za praćenje broja odlazaka na wc odnosno djetetovog napretka (ukoliko nemaju svoj dnevnik praćenja).

Tablicu možete napraviti samostalno ili pronaći razne verzije online, a izgled tablice možete prilagoditi interesima ili željama djeteta. Preporučujemo naravno da dijete uključite u osmišljavanje i izradu tablice kako bi od početka bilo aktivan sudionik cijelog procesa. Nakon izrade tablice ona se postavlja na vidljivo i dostupno mjesto kako bi dijete na nju, nakon svakog uspješnog odlaska na wc, moglo staviti znak ili naljepnicu.

Kako koristiti wc tablice?

  1. Postavite je blizu zahoda
  2. Pronađite motivaciju – razmislite o tome što bi dijete voljelo kao nagradu za uspješno korištenje toaleta
  3. Napravite tablicu – ukoliko je samostalno izrađujete uključite dijete u proces izrade.
  4. Objasnite djetetu što je wc tablica i kako se koristi. Pokažite mu koje aktivnosti ili nagrade će dobiti za uspješno ispunjenje tablice.
  5. Ostanite strpljivi – postoji šansa da u početku treba malo više vremena za ispuniti tablicu. To je sasvim u redu, kao motivaciju možete uvesti nagradu na pola puta ili smanjiti broj polja na tablici.
  6. Nagradite uspjeh – svaki put kada ispuni tablicu nagradite ga po dogovoru.

Različite vrste tablica:

1. Jednostavna tablica

Cilj: skupiti određen broj naljepnica u određenom vremenskom roku (npr. 10 zvjezdica u tjedan dana) nakon čega slijedi pozitivno potkrepljenje odnosno pozitivna posljedica.

2. Tablica po kategorijama

Npr. piškio sam, kakio sam, oprao sam ruke i sl. Cilj: skupiti određen broj zvjezdica po kategoriji ili u svim kategorijama nakon čega slijedi pozitivno potkrepljenje odnosno pozitivna posljedica.

3.Tablica u obliku staze ili društvene igre

Dijete lijepi naljepnice po stazici dok ne dođe do cilja. Staza može biti jednostavna ili možete uključiti i neka posebna polja, zabavne zadatke i sl.

Potkrepljenja

Pozitivna potkrijepljena, posljedice ili nagrade kako ih god nazvali imaju jednu zajedničku ulogu, a to je povećanje vjerojatnosti pojavljivanja nekog ponašanja.
Svaka obitelj odlučuje kakve će nagrade dijete dobiti po ispunjenju tablice. Nekima je samo ljepljenje naljepnice i ispunjavanje tablice nakon uspješnog odlaska na wc dovoljna nagrada. Ukoliko se ipak odlučite za dodatne nagrade preporučamo da izbjegavate hranu i materijalne stvari (igračke), a radije izaberete neke zajedničke aktivnosti, projekte, izlete i provedete kvalitetno vrijeme s djetetom jer naša pažnja djeci je najdraža, najpoticajnija i najvrijednija nagrada. Također važno je da pozitivna posljedica odnosno nagrada uvijek bude unaprijed dogovorena te napisana ili još bolje nacrtana uz samu tablicu. Počnite s malim ciljevima kako ne bi obeshrabrili dijete i kako dijete ne bi izgubilo interes i prije nego nauči kako ova metoda uopće funkcionira. Postepeno povećavajte ciljeve mudro birajući nagrade, a finalni cilj je da tablica nakon što je odradila svoje bude polako i spontano zaboravljena bez da upadnete u zamku nerealnih obećanja koja nećete ispuniti.