Odgađanje prijelaza s pelene na wc
Da li je davanje vremena djetetu uvijek dobra ideja?
U procesu odvajanja od pelena jako je važno osluškivati dijete i njegove potrebe. U većini slučajeva između 18 -24 mjeseci mnogi roditelji će primijetiti znakove spremnosti kod djeteta.
Zašto baš ova dob?
Zato što se razvojno u ovom periodu stvaraju određeni preduvjeti pa tako primjerice dijete uspostavlja kontrolu nad mjehurom i crijevima, postaje svjesnije svog tijela, ovladava motoričkim i verbalnim vještinama potrebnim za uspješno savladavanje ovog razvojnog zadatka.
Znači li to da ćemo djetetu skinut pelenu na drugi rođendan? Naravno da ne. I dalje ćemo pratiti znakove spremnosti i osluškivati svoje dijete ali tako da uzimamo u obzir i njegovu dob.
Kada primjetite znakove spremnosti kod djeteta potrebno je, ako već niste, započeti proces pripreme za prijelaz. Trajanje pripreme ovisi o djetetu i njegovom karakteru. Za djecu koja se teže opuštaju u novim situacijama proces traje duže, što je u redu i bitno je da se dijete osjeća opušteno i što sigurnije prije samog početka prijelaza.
Neki od znakova spremnosti za prelazak s pelene na wc su:
- inters za tutu/wc
- traženje čistih pelena
- mogućnost zadržavanja mokraće
- interes za tutu/wc
No što ako dijete ne pokazuje vidne znakovi spremnosti? Trebamo li gurati dijete u prelazak s pelena? Kada je “kasno” za prijelaz?
Na našem području još uvijek je uvriježeno mišljenje da je ljeto najbolji period za prijelaz s pelena, no ako je vaše dijete pokaže znakove spremnosti prije ne treba čekati ili ako nije spremno ne trebamo forsirati prijelaz samo zato što je ljeto.
Istraživanja su pokazala da proces odvikavanje traje znatno duže za djecu koja su prerano započela proces i mogu razviti razne probleme vezano za dnevno mokrenje ili zadržavanje stolice. Isto tako djeca koja su propustila prozor za prijelaz često se osjećaju posramljeno i teže im padaju “nezgode” tokom prijelaza.
Roditelji koji ne primjete znakove spremnosti tokom navedenog perioda mogu početi s pripremom za prijelaz te sama priprema može potaknuti želju za prijelaz. Nekad znakovi nisu očiti i lako ih je propustiti te roditelj se mora osloniti na svoju intuiciju kada je pravo vrijeme.
Neke od pripremnih aktivnosti:
- igra s lutkom/ igranje uloga
- čitanje slikovnica
- razgovori o tuti/wc-u
- vježbe disanja
Nikad nije kasno za krenuti s prijelazom no ukoliko se propusti “prozor” spremnosti proces bi mogao potrajati duže ili se možete susresti s većim otporom djeteta.