Već i ptice na grani znaju koliko je važan adekvatan unos tekućine no jeste li znali da je kod djece redovit i adekvatan unos tekućine posebno bitan iz više razloga:

  • Djeca imaju veći udio vode u tijelu u usporedbi s odraslima, pa im je potrebno više tekućine kako bi održali adekvatnu razinu hidratacije. 
  • Nedovoljan unos vode kod djece lakše može dovesti do dehidracije, koja može imati ozbiljne posljedice po zdravlje djece.
  • Djeca su često fizički aktivnija od odraslih stoga mnogo brže troše zalihe energije i tekućine.
  • Voda je važna za pravilno funkcioniranje probavnog sustava. 
  • Voda pomaže u apsorpciji hranjivih tvari iz hrane koju djeca jedu.
  • Istraživanja su pokazala da dehidracija, odnosno neadekvatan unos vode, može negativno utjecati na kognitivne sposobnosti, memoriju i izvršne funkcije kod djece.
  • Voda pomaže u regulaciji tjelesne temperature kod djece. Znojenjem se tijelo rashlađuje stoga su u vrućim danima potrebne veće količine vode kako bi se nadomjestila tekućina izgubljena znojenjem. 
  • Prevencija prekomjerne tjelesne težine
  • Dovoljna hidratacija važan je za zdravlje urinarnog sustava kod djece. Voda pomaže u razrjeđivanju urina i sprječava nakupljanje štetnih tvari u mokraći, što može smanjiti rizik od infekcija mokraćnog sustava.
  • Razvoj zdravih navika od ranog djetinjstva prevenira brojne zdravstvene probleme u odrasloj dobi.

Kako znati pije li dijete dovoljno?

Boja urina kod djece može pružiti korisne informacije o hidrataciji. Svijetložuta do svijetložuto-zelena boja obično ukazuje na dobar unos tekućine. S druge strane, tamnija boja, poput jantarne ili smeđe, može sugerirati smanjeni unos vode.

Osim boje, trebali biste obratiti pažnju i na učestalost mokrenja. Ako primijetite da dijete redovito odlazi na WC i da je urin svjetlije boje, to su pozitivni znakovi dovoljnog unosa tekućine. S druge strane, rijedak odlazak na WC i tamniji urin mogu ukazivati na potrebu za povećanjem unosa vode.

Važno je naglasiti da individualne potrebe za hidratacijom mogu varirati, ali praćenje boje urina i učestalosti mokrenja može vam pružiti korisne smjernice o tome koliko djeca piju. Poticanje djece na redovito pijenje vode tijekom dana ključno je za održavanje njihovog zdravlja i dobrobiti, posebno u periodima poput skidanja s pelena kada se stvaraju nove navike i rutine.

Hidratacija i boja urina

Hidratacija i odvikavanje od pelene

U periodu odvikavanja od pelena unos tekućine dodatno dobiva na važnosti. Naime, kako bi dijete moglo zadržati urin duže vremena, a posebice od momenta kada osjeti potrebu za mokrenjem do trenutka kada sjedne na wc ili tutu potrebna je kognitivna zrelost, voljni moment ali i tjelesna zrelost.

Kapacitet mjehura djeteta od 2 godine može značajno varirati no većina djece ove dobi može zadržati oko 150-250 ml urina u mjehuru. Kapacitet mjehura ovisi o brojnim čimbenicima uključujući fizički razvoj djeteta, veličinu tijela ali i razini hidratacije, navikama pijenja i urinarnim navikama. Jednostavnije rečeno ukoliko dijete unosi adekvatnu količinu vode u odnosu na svoje tjelesne potrebe tada će i mjehur imati adekvatan kapacitet. Ove navike uriniranja i hidratacije iznimno su bitna informacija prije samog početka odvikavanja od pelena i predstavljaju važan prediktor uspjeha. Svakako bi na njima trebalo poraditi prije no što djetetu skinemo pelenu.

Opće smjernice o unosu vode za djecu  od 1 do 3 godine je oko 1-1,3 litre tekućine dnevno. To može uključivati vodu, mlijeko, razrijeđene sokove i juhe no voda treba biti prvi izbor pića.

Hidratacija

U periodu samog odvikavanja od pelene unos tekućine trebalo bi blago povećati kako bi tijekom prvih dana stvorili što više prilika za učenje. Naime češće mokrenje odnosno korištenje wc-a dovest će do bržeg stvaranja pozitivnih asocijacija „potreba-wc“ te većeg broja uspješnih pokušaja koji su jako bitni u prvim danima odvikavanja od pelena.

Važnost održavanja pravilne hidracije ne smije se zanemariti, jer utječe na razne aspekte dječjeg zdravlja, uključujući rad bubrega, regulaciju tjelesne temperature i opću dobrobit. Kroz praćenje i poticanje dobrih navika pijenja, roditelji imaju moć oblikovati zdrave obrasce ponašanja koji će pratiti svoje dijete kroz ključne faze rasta i razvoja.