Proces prijelaza iz pelene na wc je zahtjevan razvojni izazov i često zbunjujuć proces za djecu osobito ako nisu pripremljeni na ono što dolazi. Djeca vole rutinu jer im pruža osjećaj sigurnosti, pa nije ni čudno da znaju pokazati otpor kada se rutina mijenja.

Kad bolje razmislimo i uzmemo u obzir da je pelena od prvog dana konstanta u djetetovom životu i jedina poznata alternativa onda ovakvo ponašanje i nije neobično. Osim same navike, odnosno osjećaja pelene na guzi, nemojmo zaboraviti ni na sve ostalo što pelene sa sobom nose. Mijenjanje pelena važan je dio djetetove rutine i način na koji dijete dobiva roditeljsku pažnju, ljubav i skrb. Stoga je odbacivanje pelene izazov za dijete koji uključuje značajnu promjenu ustaljenih rutina i navika ali i načina na koji dijete prima jedan dio roditeljske pažnje. Za neku djecu ovaj proces može biti izazovan dok će neka djeca kroz njega proći vrlo jednostavno i obje situacije su apsolutno u redu jer svako je dijete posebno i drugačije.

Što kada dijete ne želi skinuti pelenu?

Ukoliko ste započeli s prijelazom s pelene na wc i dijete ne želi skinuti pelenu ili otići sjesti na wc u redu je napraviti korak natrag i vratiti se na pripremu. Dijete ne treba forsirati na skidanje pelene ili sjedenje na tuti ukoliko za to nije spremno. Forsiranjem djeteta da sjedi na wc ili skine pelene dok dijete pokazuje strah ili nelagodu može dovesti do neželjenih posljedica kao što su zadržavanje stolice ili razvijanje straha od odlaska na wc.

Uzimanje kratke pauze ne znači odustajanje ili potpuno prekidanje prijelaza već privremen povratak na pripremne aktivnosti kako bi dijete postiglo adekvatnu razinu spremnosti i bilo otvoreno za sam proces prijelaza.

Priprema

Jedan od najučinkovitijih načina prevencije otpora i straha kod prijelaza iz pelene na wc je adekvatna priprema. Postoje razne pripremne aktivnosti koje možete uvrstiti u svakodnevnu rutinu kako bi djetetu približili i olakšali prijelaz.

Neke od pripremnih aktivnosti su.

  • Čitanje slikovnica vezanih za prijelaz
  • Zajedničko kreiranje prostora
  • Istraživanje tute
  • Simbolička igra
  • Modeliranje itd.

Više o pripremnim aktivnostima, kako ih uvrstiti u svakodnevni ritam te primjere 11 pripremnih aktivnosti možete pronaći u našem priručniku “Od pelene do wc-a”. Više o priručniku pronađite ovdje.

Kroz pripremne aktivnosti uklanjamo nepoznanice vezane za prijelaz i stvaramo poticajno i sigurno okruženje u kojem dijete zna što ga očekuje i samim time osjeća manji otpor prema novim aktivnostima i promjenama. Često zaboravljamo da je djeci sve novo i da svakodnevno otkrivaju svijet, stvari koje su nama logične i svakodnevne njima su nepoznanica. Što više nepoznanica uklonimo to bolje.

Metode koje možete upotrijebiti kako bi djetetu olakšali prijelaz iz pelena u gaće te smanjili nesigurnost i odbijanje.

Poštujte djetetov uobičajeni ritam i osobnost: nekoj djeci je potrebno više vremena da se naviknu na promjene i to treba poštivati. Dopustite im malo duži proces pripreme za prijelaz. Za početak možete im ponuditi da na wc/tutu sjednu u peleni.

Ohrabrujte dijete: pohvalite svaki pokušaj odlaska ili interesa za wc, a ne samo konačan rezultat ili uspjeh.

Uključite dijete u proces: ako je dijete aktivan sudionik procesa veće su šanse da će biti otvoreno za suradnju i pokušaj. Neka dijete samo izabere novo donje rublje, tutu ili dasku za wc.

Zabavljate se i igrajte: dijete je najopuštenije kada se igra i zabavlja. Ukoliko je sam proces odlaska na wc zabavan i uključuje igru dijete će radije u njemu sudjelovati. Do wc-a možete skakati kao zečići ili letjeti kao ptičice. Dok dijete sjedi na wc-u pušite balončiće, čitajte slikovnice ili pjevajte pjesmice, sve kako bi proces u prvim danima učinili što zabavnijim i ugodnijim te stvorili pozitivne asocijacije za dalje.

Idite korak po korak: Ukoliko dijete pruža otpor možete pelenu skidati postepeno. U početku možete skidati pelenu samo kada idete na wc te je nakon toga vraćati kako bi dijete bilo što opuštenije, s vremenom produžuje vrijeme bez pelene sve dok ona više nije potrebna. Ovakav način može produžiti sam proces odvikavanja od pelena i nije nešto što je univerzalna preporuka. No kod neke djece ovo je ispravan put jer je najbitnije je da se dijete osjeća opušteno i sigurno te postepeno napreduje prema cilju.

Važno je razumjeti da svako dijete ima svoj tempo razvoja i da će prijelaz s pelene na WC biti jedinstven za svako dijete. Uz strpljenje, dosljednost i ljubav, možete pomoći svom djetetu da prevlada otpor i usvoji nove navike higijene ali i da se tijekom ovog proces dodatno povežete s djetetom i ojačate vaš odnos i međusobno povjerenje.

Autori:

Anja Jurić Barać

Magistra psihologije – predškolski psiholog

Ivana Jurić Petrov

Odgajatelj i edukator pozitivne discipline

Prijavite se na naš newsletter i budite prvi koji će dobiti najnovije informacije, ekskluzivne sadržaje i posebne ponude. Naš newsletter je vaša ulaznica u svijet korisnih savjeta, inspiracije i mogućnosti za osobni razvoj. Prijavite se sada i krenimo zajedno na putovanje ispunjeno novim saznanjima i mogućnostima!